Vítáme Vás na našich webových stránkách. Skupina Fidle vznikla v roce 1997. Programově se zaměřuje na lidovou píseň, lidovou  hudbu a kulturu. To představuje koncepční práci, zahrnující vedle práce se sbírkami lidových písní, popřípadě tanců, studium hudebního materiálu v archivech, a zároveň autorskou interpretaci, tedy přenos hudby a slova z dávných časů do třetího tisíciletí, často na místa, kde kdysi tyto písně vznikly, a také spolupráci s jinými soubory v kraji. Vedle těch, kteří v souboru působí po celou dobu jeho existence, prošlo souborem na delší či kratší dobu na třicet zpěváků a hudebníků, na pořadech se podílelo rovněž několik herců či výtvarníků.

Pořady

Pod dubem, za dubem (Písničky o Jeníčkovi) 1997, Rozmarné koledy (1997), Bláznivé písničky (1998), Vánoce s Fidle (1998-2006), Rozvij se, rozvij (1999), Fidle a hosté (2000), Proč bychom veselí nebyli (Písně ze sbírky Rudolfa Hlavy) (2001), Secmazec (Pocta A. Kutinové ) (2002), Bláznivé písničky "dvě" (2003), To nejlepší z Fidle (2004), Hejdum dá (2005), Zvířata v písních (2006), Šel jsem na koledu (2006-2008), Devatero řemesel (2007), 10 let (2007), Kolíbala bába čerta (2008)

Autorkou úprav lidových písní a autorských pořadů Fidle je zakládající členka souboru Lenka Krausová, absolventka pardubické konzervatoře (viola, u Petra Klase), dnes učitelka ZUŠ v Jilemnici. Lenka Krausová  se soustavně věnuje lidové písni a hudbě, která představuje její hlavní orientaci. Působila v řadě  souborů, mj. Český ráj, Jičíňáček, Malá Muzika. Kromě toho působí v dalších hudebních seskupeních, především v souboru Collegium musicum "Český ráj" (Lomnice n. Pop.), Podkrkonošském symfonickém orchestru (Semily), folkovém souboru LEV-H-ART (Lomnice n. Popelkou) aj. Pro různé soubory upravila více než 400 lidových písní.

Současní členové souboru:

Marie Chrástová - zpěv 
Věra Moravcová – zpěv
Radek Štaff – zpěv

Ivana Čapková - flétny

Tomáš Kozel – klarinet, flétny

Lenka Krausová – housle (vedoucí souboru)

Veronika Jungová – housle

Ludmila Rejlková – viola

Zdeněk Vágner – kontrabas