Soubor Fidle vznikl v lednu 1997 z členů právě zaniklé Malé Muziky a poprvé vystoupil na udílení Jivínského Štefana v úterý 25. února 1997 v jičínském K-klubu v obsazení Marie Chrástová a Petra Zajíčková zpěv, Jan K. Čeliš housle, Lenka Krausová viola a Zdeněk Vágner kontrabas. Původní hudební materiál, v té době již připravený pro duo Holenku (Honza/Lenka) přepracovala Lenka Krausová pro nové obsazení a rozšířila o další písně. Celý pořad "Pod dubem, za dubem" (Písničky o Jeníčkovi), měl premiéru, podobně jako pak pravidelně takřka všechny ostatní, na kulturním festivalu "Jičín - město pohádky".

 

Vystoupení při různých příležitostech, na několika vernisážích (Alexandra Klubalová, Miroslav Houra) či svatbách (Karel Nohava a Kateřina Krásenská ), s profesionálními muzikanty Martinem Kaplanem a Josefem Fialou, na "Poctě lidové písni" spolu s pěveckými sbory Foerster (Jičín) a Jizeran (Semily) či na společném koncertu s dětským souborem Špalíček, který na ZUŠ Lomnice nad Popelkou založila Lenka Krausová.

Program z krajových sbírek, uváděný v první verzi jako "Rozmarné koledy" a v dalších letech jako "Vánoce s Fidle", popř. "Šel jsem na koledu", naplnil budoucí pravidlo každoroční realizace dvou pořadů - jednoho tematického a druhého vánočního. Obsazení souboru se rozšířilo. Miroslav Havel po Novém roce nezůstal, Eva Mikulová ano.

jkč