Přeskočit na obsah

Folklórní soubory na Jičínsku a ve východních Čechách

    základní přehled

    Udělat si z informací na webu jakkoli úplný obraz o souborech, které se věnují lidové písni, lidové muzice, případně lidovému tanci, v našem kraji není právě jednoduchá záležitost. Na stránkách Folklorního sdružení, které je jakousi střešní organizací pro soubory tohoto zaměření, najdeme pouze dílčí (a mnohdy zřejmě i zastaralé či neaktuální) informace. Neumím posoudit, do jaké míry je to záležitost aktivního vyhledávání této neziskové organizace, ale i podle sebe vím, že vlastně jakékoli databáze společenství, kde to není „vynucováno“ úředním postupem, jsou u nás kusé z řady důvodů, které je v tuto chvíli zbytečné rozebírat. Pro účely tohoto příspěvku mi alespoň vyplývá, že adresu souboru z těchto stránkek uvádím vždy až na konci informací o každém souboru.

    V případné krátké úvaze o tom, proč zde nenajdeme třeba Fidle (sdružení pro hudbu, Jičín), můžu říci, že to souvisí s tím, že Fidle není „standardní“ folklorní soubor podle běžné představy o „nositelích tradic“, tj. nevystupuje v lidových krojích, nýbrž v „koncertním“ stylizovaném oblečení, nehraje přímým předáváním tradice z generace na generaci, nýbrž na základě autorských úprav materiálů, získaných mnohdy v archivech – čímž usiluje o autenticitu jiným způsobem, odpovídajícím právě tomu, že ve východních Čechách, na rozdíl třeba od Moravy, byla tato kontinuita zpřetrhána). Vzhledem k tomu se Fidle také nenapojuje na organizované dění v této oblasti.

    Zpět ale k vlastnímu tématu. Je zřejmé, že žádoucího výsledku, tedy pokud možno úplného důvěryhodného přehledu o folklorních souborech na Jičínsku a ve východních Čechách bychom se dobrali zevrubnější „rekognoskací terénu“, tzn. dotazováním, pátráním atd., v tuto chvíli se nicméně spokojíme s vlastní omezenou zkušeností a informacemi od přátel. Doufám, že zásadní informace o existenci lidových souborů alespoň v bližším okolí snad neuniknou, zároveň mi je jasné, že informace má své limity, stejně tak, jako to, že by bylo třeba zabývat se „historií“ lidových souborů v kraji zevrubněji. V následujícím elementárním kompilačním přehledu vycházím z pohledu Fidle, tj. začínám v Jičíně a pokračuju kroužením ke vzdálenějším místům.

     

    Folklorní soubory na Jičínsku a ve východních ČecháchDětský folklorní soubor Jičíňáček, Jičín
    Založen 1973, svou činnost dočasně ukončil v roce 2005 a byl znovu založen v roce 2008. Pracuje pod KZMJ v Jičíně, vedoucí souboru je Xenie Kopalová, spolupracovníky jsou Lucie Doskočilová Svobodová a Roman Pazderník.
    http://jicinacek.webnode.cz/
    http://jicinacek.rajce.idnes.cz/
    http://www.facebook.com/pages/Ji%C4%8D%C3%AD%C5%88%C3%A1%C4%8Dek/153992556968
    http://www.kzmj.cz/kzmj/krouzky-pro-deti-a-dospele
    http://www.folklornisdruzeni.cz/jicinacek (neaktuální info, adresa a vedení zaniklého souboru)
    V tisku
    http://jicinsky.denik.cz/kultura_region/jicin-mysliveckyples-jicinacek20120117.html
    http://jicinsky.denik.cz/zpravy_region/jicin-prvnimaj-oslavy-protest20110501.html
    Záznam

    Český Ráj, Jičín
    Folklórní soubor, který psal dějiny této kulturní oblasti v Jičíně. Jeho zakladatelkou byla paní profesorka Holubová, stejně jako Jičíňáčku, který byl původně jakousi „přípravkou“ či dětským oddělením „velkého souboru“. Soubor působil v Jičíně několik desítek let, dosahoval vynikajících výsledků v práci, např. natočil hodinový filmový dokument Staročeská svatba, v režii významného etnochoreografa Františka Bonuše, profesora AMU a s komentářem ředitele pražské konzervatoře Václava Holzknechta, procestoval řadu zemí Evropy atd. V současnosti není veřejně činný.
    http://www.folklornisdruzeni.cz/cesky-raj

    Kanafaska, Jičín
    Dětský folklórní soubor při ZUŠ Jičín, založen 1990, vede jej Eva Černochová, součástí souboru je i dětská lidová muzika, kterou založila paní učitelka Hornová, dnes ji vede Ondřej Koláčný. Soubor má k dispozici lidové kroje, jejich návrhy, které zpracovala PhDr. Jiřina Svobodová Csc., vycházejí z historických záznamů původních krojů Jičínska. Soubor vystupuje při nejrůznějších příležitostech regionální kultury.
    http://www.zusjicin.cz/kanafaska/

    Netrafolka, Jičín
    Další soubor při ZUŠ Jičín, jehož název vtipně naznačuje zaměření na „netradiční folklór“ nebo přesněji „netradiční přístup“ k folklóru. Soubor pracuje od roku 2006, hraje ve složení dvoje housle, zobcové flétny, klarinet,  violoncello,  kytara a komorní seskupení zpěváků, vede jej paní učitelka Zdena Svobodová. Soubor byl úspěšný i v soutěžích, letos (2012) vystoupil v ústředním kole Národní soutěže hudebního oboru ZUŠ ve hře na lidové nástroje, komorní a souborové hře lidových nástrojů v Mikulově
    http://www.zusjicin.cz/netrafolka/
    http://www.facebook.com/media/set/?set=a.418259898202272.109394.222648091096788&type=1

    Hořeňák, Lázně Bělohrad
    Národopisný folklórní soubor písní a tanců HOŘEŇÁK byl založen v roce 1949 a u jeho zrodu stál hudební pedagog profesor Vratislav Vycpálek, píše se na stránkách souboru. Pracuje při Městském kulturním středisku Lázně Bělohrad. Účastnil se mnoha mezinárodních folklórních festivalů téměř po celé Evropě, v Jižní a Severní Americe a v Asii, vystupoval a natáčel pro naši televizi i rozhlas. Vedoucím souboru je Jindřich Rychtera, dlouhodobý organizátor Mezinárodního folklórního festivalu Slavnosti pod Zvičinou. Rychtera byl v roce 2009 při příležitosti jeho sedmdesátin a 60 let působení Hořeňáku vyznamenán Senátem ČR za celoživotní obětavou práci v oblasti lidové kultury a folkloru.
    http://www.folklornisdruzeni.cz/horenak
    http://horenak.belohrad.net/cz/index.html
    Hořeňáček
    http://www.folklornisdruzeni.cz/horenacek
    Z tisku
    http://www.lazne-belohrad.cz/zprava-z-tisku-soubor-horenak-se-vratil-z-uspesne-prezentace-v-italii/

    Dětský folklorní soubor Špalíček
    Dětský folklorní soubor Špalíček založila v roce 1994 Lenka Krausová, která vedla do letošního roku (2012) muziku Špalíčku, taneční složku vede Jana Polzerová. Za takřka dvacet let činnosti vznikla celá řada autorských pořadů, mj. Formani jedou na jarmark, Jak chovat Špalíček, Selská strava, Na pastvě, Řemeslnické tance, Pastuškové vstávejte, Koleda, dědku. S nimi vystupoval Špalíček na veřejnosti, např. na jičínském pohádkovém festivalu či na Farmářských trzích na zámku Sychrov. V hudební režii Jaroslava Krčka soubor nahrál cédéčko Za horama za dolama (2004), v roce 2000 se zúčastnila národního kola lidových muzik ve Vysokém Mýtě a v roce 2006 v Břeclavi. V současnosti muziku vede Zdena Zlatníková.
    http://zuslomnice.cz/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=37&Itemid=62

    Dětský folklorní soubor Sedmikrásky, Třtěnice
    O souboru jsem našel následující údaje na rejstříku iKatalogy: DFS Sedmikrásky pracuje při Osvětové besedě při Obecním úřadě č.296 ve Třtěnici. Mohou být ovšem zastaralé, měly by pak hodnotu historické informace.
    http://www.folklornisdruzeni.cz/sedmikrasky

    Folklorní soubor Barunka, Česká Skalice
    Folklorní soubor Barunka je občanským sdružením v České Skalici, tj. nespadá pod žádnou kulturní organizaci či školu, jak to často bývá u jiných souborů. To neznamená, že by s ostatními kulturními subjekty nespolupracoval, naopak: na webových stránkách souboru jsou uvedeny další organizace/instituce, s nimiž se zapojil např. do česko-polského projektu Lidový rok 2009-2010. Předsedou sdružení a vedoucí lidové muziky je Pavel Řídký, jednatelkou choreografka souboru Martina Pavlasová.
    Webové stránky
    http://barunka-os.webnode.cz/
    Z tisku
    http://www.mestonachod.cz/mesto-nachod/kultura/kuronske-slavnosti/
    http://www.ceskaskalice.cz/cs/aktuality/ceskoskalicti-ucti-pamatku-bozeny-nemcove.html
    Záznamy

    (Kulturne leto Liptovský Hrádok)

    Hadářek, Červený Kostelec
    Dětský folklorní soubor Hadářek pracuje pod Městským kulturním střediskem v Červeném Kostelci, městě, které každoročně v srpnu v přírodním areálu u Divadla J. K. Tyla organizuje Mezinárodní folklorní festival s bohatou účastí zahraničních souborů, jehož tradice sahá do roku 1952. Tehdy vznikl soubor Hadař, jehož vedení se ujal v 60. letech profesor AMU František Bonuš (podobně jako později jičínského Českého ráje). Festival, konaný původně v areálu Rýzmburk-Žernov v malebném Babiččině údolí se po restitucích v devadesátých létech přesunul do Červeného Kostelce. Dětský soubor vznikl (soudě podle přehledů účasti na festivalu na jeho stránkách) v roce 1987. Soubor Hadař vystupoval naposledy (podle téhož zdroje) v roce 2003. Informace o folklorních aktivitách se v poslední době přesunuly na nové webové stránky Červeného Kostelce – v Roce Boženy Němcové (jím je vyhlášen rok 2012, 150. výročí narození spisovatelky). V Červeném Kostelci se nověji zformovala cimbálová muzika. http://cervenykostelec.cz/index.php?option=com_flexicontent&view=items&cid=225%3Afestivaly&id=836%3Afolklor&Itemid=272&lang=cs

    Krkonošský Horal, Vrchlabí
    Historie jednoho z nejstarších folklorních souborů ve východních Čechách sahá do roku 1949, kdy byl založen při Domě osvěty Národopisný soubor Hořec. Zákruty a peripetie složité historie jsou popsány na stránkách aktivního souboru (etapa Krakonoše, zánik, nový národopisný soubor, založený členkou Krakonoše Boženou Lelkovou, úspěchy obzvláště v sedmdesátých létech, převzetí souboru „další generací“, tj. synem Boženy Lelkové Stanislavem Lelkem a jeho ženou, úspěchy při prezentacích na strážnickém festivalu atd.). Z informací je rovněž zřejmé, že tradice pokračuje třetí generací, Petr Lelek působí v Horalu od r. 1990. Soubor s členskou základnou zhruba 35 muzikantů a tanečníků je dnes samostatným právním subjektem. Účastní se událostí regionální kultury, absolvoval řadu cest po evropských zemích.
    http://www.krkonosskyhoral.ic.cz/

    Folklorní soubor Jizera, Liberec
    Soubor založený v roce 1986 slaví letos (2012) 25 let svého trvání. Na svých nových webových stránkách uvádí charakteristiku své činnosti: Zpracovává tradiční podještědský, pojizerský a podkrkonošský folklor – písně, tance, říkadla, zvyky a obyčeje z rozsáhlé oblasti mezi Ještědem a Sněžkou. Krojované tanečníky doprovází tradiční podještědská muzika v nástrojovém obsazení housle, viola, klarinet, flétna, kontrabas a nově také lidová háčková harfa a tenorové housle. Soubor založili Milena a Josef Knajblovi, kteří odcházejí ve zmíněném roce z Podještědského souboru písní a tanců a zakládají Jizeru jako kroužek ZUČ (zájmová umělecká činnost) při Domu kultury v Liberci. Muziku vedl Jindřich Jehlička. V roce 2009, po létech úspěchů, řadě evropských cest s autorskými pořady na prestižní folklorní festivaly, je po odchodu do „folklorního  důchodu“ zvoleno nové vedení: Dalibor Tuž, Jan Volf a Helena Janoušková.
    http://www.jizeraliberec.cz/

    Dudáček, Liberec
    Lidový soubor Dudáček byl založen v roce 1997 při ZUŠ, pracuje pod společným vedením uč. Anny Langrové a uč. Vlastimila Macháčka. V současnosti sedmičlenný soubor (dudy, patery housle, kontrabas, všichni zpívají) se orientují na hudební tradici jižních a jihozápadních Čech, v repertoáru mají na čtyřicet písní z této oblasti. Vystupuje na událostech regionální kultury, např. na státním zámku Sychrov.
    http://www.zusliberec.cz/dudacek-cl-58.html
    Záznamy
    http://www.youtube.com/watch?v=pOkmVET25qE
    http://www.youtube.com/watch?v=vg49YIi8v8U

    Hradecká cimbálová muzika, Hradec Králové
    Nadšení pro moravskou muziku ve východních Čechách není záležitostí posledních let. Hradeckou cimbálovou muziku zakládal ing. Eduard Novotný, člen cimbálové muziky Vysoké školy báňské v Ostravě v roce 1955 v tehdejším závodním klubu ZVÚ, již v následujícím roce se zúčastnila soutěže cimbálovek ve Strakonicích, kde získala čestné uznání mezi moravskými a slovenskými soubory. Hradecká cimbálovka spolupracovala se zdejším divadlem, vytvořila scénickou hudbu k představení Maryši. Od roku 1990 hraje pod hlavičkou Letectva Armády ČR. Dnešním uměleckým vedoucím je cimbalista, houslista a zpěvák Pavel Maťátko.
    http://www.folklornisdruzeni.cz/hradecka-cm
    http://hcm.unas.cz/
    Záznamy
    http://www.youtube.com/watch?v=kK1o3aTeggc
    http://www.youtube.com/watch?v=iJ_8gYeQluU&feature=relmfu
    http://www.youtube.com/watch?v=ZeM-4xVzJDw&feature=relmfu

    Dětský folklorní soubor Červánek, Hradec Králové
    DFS Červánek vznikl v roce 1979 při Základní umělecké škole Střezina v Hradci Králové, známé i jinými soubory (Divadlo Jesličky). Vystupuje pravidelně v programu na Mezinárodním folklórním festivalu Pardubice – Hradec Králové, vystupoval na mezinárodních festivalech v Červeném Kostelci (U nás na Náchodsku), v Rožnově po Radhoštěm (Rožnovská valaška), v Šumperku, Liptále, Lipníku nad Bečvou, Valašském Meziříčí, Dolní Čermné, i ve Strážnici v programu FoS ČR. Pravidelně se zúčastňuje regionálních dětských přehlídek. K příležitosti 30. výročí založení folklorního souboru Červánek bylo vydáno DVD „Stojí buk vprostřed luk“. Vedoucími souboru jsou Iva Ondráčková a Klára Ježková, vedoucí muziky Eva Černíková, ve vedení dále Ivana Musílková a Václav Matějíček.
    http://www.folklornisdruzeni.cz/cervanek
    http://dfscervanek.sweb.cz/
    http://www.strezina.cz/
    Záznamy
    http://www.youtube.com/watch?v=Mv6JrsoFJuY

    Dupák, Hradec Králové
    Folklorní soubor z Hradce Králové má v programu zpracovávat „lidovou látku z východočeského regionu, převážně z Hradecka,  Polabí a  Podkrkonoší, se snahou obnovovat nejen tance a písně, ale i lidové zvyky a starodávné obyčeje našich předků, s přáním rozdávat radost písní i tancem“ (říká na webových stránkách). Jeho vznik se odvíjí od právě zmíněného Červánku, z jehož členů se na přelomu let 1991/92 založil coby chybějící „dospělácký“ soubor v Hradci se zřizovatelem zdejšího Adalbertina. Soubor „pořádá řadu vlastních akcí vztahujících se k lidovým tradicím, např. masopust, vynášení smrti, velikonoční pásmo říkadel a písní, stavění máje, letnice, svatojánské zvyky, vánoční pásmo lidových her a koled“. Za dvacet existence doznal řady změn i generační výměny, nyní zkouší v kulturním domě Médium. Vedoucím souboru a taneční složky je Petr Mazánek, vedoucí muziky, která má vlastní jméno Kvítek, je Ondřej Veselý.
    http://fsdupak.sweb.cz/
    http://www.folklornisdruzeni.cz/dupak
    Záznamy
    http://www.youtube.com/watch?v=GXzmG1GSJiw
    http://www.youtube.com/watch?v=SfOcBS2kOIE

    Folklorní soubor Lipka, Pardubice
    Pardubický soubor Lipka se orientuje ve výrazné míře na tanec, i když si za cíl klade prezentovat celou oblast nehmotné lidové kultury, tedy lidové písně, tance i zvyky. Zabývá se tradiční podobou východočeského tance, zpracovává jej ale i v netradiční a moderní podobě. Repertoár souboru tvoří písně a tance především z Pardubicka, Hradecka, Chrudimska a českého Horácka. Soubor byl založen v roce 1981, navazoval na odkaz Souboru písní a tanců Lipka, který se ale v té době orientoval poněkud jiným směrem. Soubor vystupoval v České republice, ale i v řadě evropských zemí (Německo, Švédsko, Bulharsko, Řecko), natáčel pro televizi a rozhlas. Zajímavé je, že soubor udržuje v Pardubicích aktivně lidové zvyky: koledování na Tři krále, obchůzku s pomlázkou či pálení čarodějnic. Primášem, vedoucím souboru a autorem hudebních úprav je v současnosti Michal Doubek, choreografkou tanečnice Lenka Šťastná.
    http://www.fslipka.cz/
    http://cs.wikipedia.org/wiki/Lipka_Pardubice
    http://www.youtube.com/watch?v=NKqjNpMe8WM

    Dětský folklorní soubor Perníček, Marcipánek, Pardubice
    V bohatém spektru pardubických folklorních aktivit jsou nepřehlédnutelné DFS Perníček a Marcipánek. Při zjišťování informací nepřehlédneme, že se setkáváme s týmiž osobami, je organizujícími. Uměleckou vedoucí Lenka Šťastná, hudbu píší Iva Dostálová, Michal Doubek, podobně další jména. Děti jsou žáky ZUŠ, DSF je zároveň občanským sdružením. Perníček vznikl v roce 1986 při ZUŠ, Havlíčkova ul., v současnosti sdružuje Perníček více než 100 členů ve věku od 7 do 18 let. Taneční složka je rozdělena do tří věkových skupin, se souborem pracují tři dětské lidové muziky. Marcipánek vznikl v roce 1996 jako přípravka souboru Perníček. Pracují v něm děti od 4 do 8 let.
    http://pernicek.tym.cz/
    http://pernicek.tym.cz/upload/2011-11_rodi%C4%8D%C3%A1k_18112011.doc
    http://www.svazekpkh.oblast.cz/encyklopedie/objekty1.phtml?id=18997
    http://zushavlickovapardubice.cz/?c=9&a=27
    http://archiv.fos.cz/encyklopedie/objekty1.phtml?id=18997

    Basta fidli a Šmidlátka, Pardubice
    Dva hudební soubory, rovněž ze ZUŠ Pardubice, Havlíčkova ul., jsou žáci téže školy v různých věkových kategoriích (Šmidlátka I. kat., Basta fidli III. kat.) se účastnily s pěkným umístěním v ústředním kole Národní soutěže hudebního oboru ZUŠ ve hře na lidové nástroje, komorní a souborové hře lidových nástrojů v Mikulově 2012.

    Saframentská kapela, Vysoké Mýto
    Rovněž Saframentskál kapela je dětský hudební soubor ZUŠ.  Soubor vznikl v roce 2000, hraje a zpívá české a moravské lidové písně. Jeho vedoucí je Helena Vedralová, sama aktivní muzikantka (seskupení Muziga). Kapela opakovaně získala řadu nejvyšších ocenění v soutěžích základních uměleckých škol (1. místo v Kyjově 2009, 2. místo 2012), stejně tak jako jeho vedoucí (Zvláštní ocenění za pedagogické vedení a dramaturgický přínos).
    http://www.zus.myto.cz/component/content/article/360-saframentska-kapela-v-litomyslihttp://www.zus.myto.cz/saframentska-kapela
    http://www.zus.myto.cz/vizitky/43-hudebni-obor/82-helena-uvedralova
    http://indies.eu/umelci/73/muziga/

    Národopisný soubor Formani, Slatiňany
    Formani působí při T.J. Sokol Slatiňany, spolupracují s městem Slatiňany a se Základní uměleckou školou ve Slatiňanech. Soubor zpracovává písně, tance a zvyky z Východních Čech, převážně z regionů Chrudimska, Hlinecka a Nasavrcka. Primáškou muziky o počtu dvanácti muzikantů je Helena Kohoutková, vedoucím taneční části souboru je Aleš Kohoutek, organizačním vedoucím Radim Zajíček. Zaznamenáníhodným a mimořádným počinem souboru je nastudování opery Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany. Soubor si vychovává, podobně jako některé už zmíněné, své následovníky v DFS Formánci. I ten už zaznamenává úspěchy, např. účast v ústředním kole soutěže, zde již rovněž zmiňované.
    http://www.formani.wz.cz/?cz&uvod
    http://www.ceskatelevize.cz/porady/1102732990-folklorika/312295350120003/

    Stručně závěrem. Celou jednou oblastí by byly kapely, které vycházejí z lidové muziky a přesahují v její podobě k jiným žánrům. Tak třeba Muziga, na kterou jsem narazil u Saframentský kapely (Jiří a Helena Vedralová), samozřejmě ve východních Čechách musí každého napadnout královéhradečtí Kantoři, kteří jsou legendou oblasti. Je to však přece jen kapela folková, takže patří do nějakého jiného přehledu.

    Jan K. Čeliš
    září 2012